2018. április 30., hétfő

Kardamomos csokilencsés keksz


Ez az egyik legfinomabb keksz, amit eddig készítettem. Gyorsan a gyerekek kedvence is lett, már az első alkalom óta többször is megsütöttem a kérésükre. Kívül roppanós, belül omlós és nagyon sokáig ilyen is marad. Ha nincs otthon csokilencse, akkor egyszerűen apróra vágott csokoládéval is helyettesíthetjük. 
A recept megjelent a Kifőztük magazin áprilisi számában is. 
A felhasznált ízesítőket a Fűszerész biztosította.
Hozzávalók kb. 30 kekszhez
*25 dkg liszt
*1 csomag sütőpor
*½ kk szódabikarbóna
*1 púpozott tk őrölt fahéj
*1 kávéskanál őrölt kardamom
*2 közepes tojás
*15 dkg barnacukor
*10 dkg vaj
*8 dkg ét csokilencse

A cukrokat habosra keverjük a tojásokkal, olvasztott vajjal. Beledolgozzuk a fűszerekkel, sütőporral, szódabikarbónával elvegyített lisztet, végül beleszórjuk a csoki lencsét. 
Lisztezett kézzel diónyi golyókat sodrunk, sütőpapíros tepsire rakjuk helyet hagyva közöttük, mert sütés közben terülnek. 
160 fokos sütőben hőlégkeveréssel 15 perc alatt megsütjük. Tűpróbával ellenőrizzük. A tepsin hagyjuk teljesen kihűlni. 
A Facebookon is megtaláltok.
Már Instagramon is fent vagyok.

2018. április 29., vasárnap

Mokka csiga


Aki követi a blog történetét, az tudja, hogy mennyire rajongok a kelt tésztákért. Legyen az sós vagy édes, jöhet bármikor, bármilyen formában. Folyton azon jár az agyam, hogy milyen újdonságot készíthetnék belőle. Most pedig egy másik kedvencemmel, a kávéval párosítottam. Első hallásra furának hangozhat, de a végeredmény minden kétséget kizár. Én imádtam, de ez most nem a gyerekeknek készült, ezért is csak fél adagot sütöttem, amiből így is 14 pihe-puha csiga lett.
A recept megjelent a Kifőztük magazin áprilisi számában is.
Hozzávalók:
Tésztához:
*25 dkg liszt
*0,5 kk só
*1,4 dkg friss élesztő
*1 dl langyos tej
*1 ek cukor
*1 kisebb tojás sárgája
*4,5 dkg vaj
Töltelékhez:
*2 ek olaj
*1 ek házi vaníliás cukor
*2 csapott ek cukor
*3 ek azonnal oldódó kávé
Lekenéshez:
*3 ek tej

Az élesztőt felfuttatjuk a tejben a cukorral, és a többi hozzávalóval rugalmas tésztát dagasztunk. Meleg helyen a duplájára kelesztjük. Lisztezett felületen 30*35 cm nagyságúra elnyújtjuk, megkenjük az olajjal, megszórjuk a cukrokkal elkevert kávéval. 
A szélesebb oldaláról kezdve szorosan feltekerjük, 2 cm vastag csigákra vágjuk, sütőpapíros tepsiben letakarva 20 percet pihentetjük. 
170 fokos sütőben hőlégkeveréssel 13 perc alatt megsütjük. 
Még melegen lekenjük tejjel. 
Ha kihűlt, porcukorral megszórva kínáljuk.
A Facebookon is megtaláltok.
Már Instagramon is fent vagyok.



2018. április 28., szombat

Sajtos-tepertős kocka


Van úgy, hogy néha maradékmentés címszó alatt születnek a legjobb fogások. Most is így voltam vele, amikor benéztem a hűtőbe, és találtam egy adag tepertőkrémet. Nem is volt kérdés, hogy pogácsa készül belőle, de úgy döntöttem, hogy a veszteségek csökkentése érdekében nem kerek, hanem kocka formában. Igazán olyan lett, mint amilyennek képzeltem, könnyen lapokra szedhető, a teteje ropogós, a belseje pedig puha :-)
A recept megjelent a Kifőztük magazin áprilisi számában is.
Hozzávalók kb. 40 pogácsához
Tésztához:
*50 dkg liszt
*2 csapott kk só
*1 dl langyos tej
*2,5 dkg friss élesztő
*1 csapott kk cukor
*1 nagy tojás sárgája
*4 jó púpozott ek tejföl
*10 dkg zsír
Hajtogatáshoz:
*15 dkg tepertőkrém
*0,5 kk őrölt bors
Tetejére:
*1 tojás
*8 dkg reszelt sajt

Az élesztőt a tejben felfuttatjuk a cukorral. A többi hozzávalóval együtt könnyű, de nem ragacsos tésztát dagasztunk. Meleg helyen 1 órát kelesztjük.
Lisztezett felületen kisujjnyi vastagra, és téglalap alakúra nyújtjuk. Megkenjük a tepertőkrém felével, megszórjuk borssal. A pogácsáknál szokásos módon háromszor hajtogatjuk 15 perces pihentetések közbeiktatásával. A tésztát képzeletben 3 sávra osztjuk, a felső harmadot hajtjuk középre, az alsót rá, majd a jobb oldalát, és a bal felét is rá. A második hajtogatáskor megkenjük a maradék töltelékkel.
Az utolsó kelesztés után ujjnyi vastagra sodorjuk, késsel berácsozzuk, kisebb kockára vágjuk. Sütőpapíros tepsiben letakarva pihentetjük. 20 perc után a tetejét lekenjük tojással, megszórjuk sajttal.
180 fokosra előmelegített sütőben hőlégkeveréssel kb.17 perc alatt megsütjük.
A Facebookon is megtaláltok.
Már Instagramon is fent vagyok.

2018. április 22., vasárnap

Kelkáposztás-sonkás rántott csirketekercs


A rántott csirke olyan étel, hogy ha nincs legalább minden héten egyszer, akkor az már szentségtörésnek számít a gyerekek szerint. Néha kicsit már unalmas, ezért próbálom variálni, változatokat létrehozni. Legutóbb a frankfurti leveshez vásárolt kelkáposztából tettem félre egy kicsit, és némi sonkával tekercseket készítettem. Igazán mutatós, és nem a megszokott fogás lett a végeredmény. Habos krumplipürével és egy kevés friss salátával kínáltam. 
A recept megjelent a Kifőztük magazin áprilisi számában is. 
A felhasznált ízesítőket a Fűszerész biztosította.
Hozzávalók 4 személyre
*4 kisebb csirkemellfilé
*4 kelkáposztalevél
*4 vékony szelet sonka
Panírozáshoz:
*10 dkg liszt
*2 nagyobb tojás
*10 dkg zsemlemorzsa
Sütéshez:
*olaj bőven

A káposztalevelek vastag erét kivágjuk, pár percre lobogó vízbe rakjuk, ezután hideg vízre szedjük, lecsepegtetjük, szárazra töröljük. 
A csirkemellet hosszában bevágjuk úgy, hogy az egyik szélén nem vágjuk át teljesen. Szétnyitjuk, vékonyra klopfoljuk. Meghintjük a fokhagymás sóval, borssal. 
Ráfektetünk egy káposztalevelet, egy szelet sonkát, szorosan feltekerjük, és hústűvel összetűzzük.
A tekercset lisztbe forgatjuk, utána kissé felvert tojásba, végül zsemlemorzsában. 
Bő olajban mérsékelt lángon pirosra sütjük. A felesleges olajat lecsepegtetjük. 
Ha kihűlt, felszeleteljük és krumplipürével kínáljuk.

A Facebookon is megtaláltok.
Már Instagramon is fent vagyok.







2018. április 21., szombat

Fahéjas nyuszipecsétes keksz


A történet úgy kezdődött, hogy valamikor régebben megláttam, és megvettem egy nyuszis pecsétes kekszkészítő formát. Már nem is nagyon emlékszem, hogy hol, talán a helyi százforintos jellegű boltban. Aztán kipróbálás nélkül bekerült abba a bizonyos fiókba, ahol a társai is várakoznak. Most leltem rá. Bár már a húsvét elmúlt, de a gyerekek bármikor boldogan fogadják az ehhez hasonló dolgokat. Ki is találtam, hogy egy fahéjas, linzer alapú kekszet állítok össze. Majd elnyújtottam, elkezdtem bevetni a kiszúrót, és akkor megjelent a kisebbik gyerkőc, a hatéves, és kivette a kezemből az irányítást. Nagy precizitással, és koncentrálással szaggatta, sorakoztatta a tepsibe a nyuszikat. Nekem már csak az volt a feladatom, hogy betegyem, és kivegyem a forró sütőből. Mondanom sem kell, hogy nagyon büszke volt magára, a keksz pedig nagyon finom lett, igazán omlós és nem az a fogbeletörős fajta.
Hozzávalók kb. 60 db kekszhez:
*30 dkg liszt
*10 dkg porcukor
*1 csipet só
*1 jó púpos tk őrölt fahéj
*20 dkg vaj
*1 közepes tojás sárgája

A lisztben elkeverjük a sót, fahéjat, porcukrot, majd összedolgozzuk a vajjal és a tojássárgájával. Zacskóba téve a hűtőben pihentetjük egy órát. 
Lisztezett felületen két részletben 4 mm vékonyra elnyújtjuk. Először a lisztbe mártott süti pecsétet nyomjuk rá, majd egy hozzá méretben illő pogácsa szaggatóval körbevágjuk. Minden szaggatás előtt érdemes lisztezni, különben beleragad a formába a tészta. Sütőpapíros tepsibe sorakoztatjuk. 
180 fokra előmelegített sütőben hőlégkeveréssel 8 perc alatt megsütjük. Rácson hagyjuk kihűlni. 
Fémdobozban, légmentesen lezárva több napig omlós marad.
A Facebookon is megtaláltok.
Már Instagramon is fent vagyok.